Evolution EVOMAX14ST | 14 in. | 80T | Professional Grade Mild Steel Cermet Blade
Frequently Bought Together
Videos
  • Description -
  • Specifications +
  • Related Accessories +
Description
Introducing Evolution's premium 14” Mild Steel Cutting Blade: the EVOMAX14ST.
  • 3500+ Cuts Per Blade: Independent testing confirmed that this blade can deliver over 3500 cuts per blade through 4” x 1/8” mild steel round tube and 4” x 1/4" mild steel plate.
Specifications
Dia. Ø: 14 inch
Max. Speed: 1600rpm
Arbor Ø: 1 inch
Kerf: 0.094 inch