Evolution R255SMS-DB+: Dual Bevel Sliding Miter Saw With 10 in. Multi-Material Cutting Blade
Evolution R255SMS-DB+: Dual Bevel Sliding Miter Saw With 10 in. Multi-Material Cutting Blade R255SMS-DB+ Miter Saw
Frequently Bought Together
Videos
  • Description -
  • Specifications +
  • Related Accessories +
  • 3 Years Warranty +
  • Downloads +
Description
  • Multi-Material cutting technology. One saw, one blade, cuts all.*
  • Accurate cutting with 11-13/16-inch sliding functionality.
  • Adjustable depth of cut and laser precision guidance.
  • Smooth, square, reliable cutting every time in a variety of materials.
  • Cut mild steel with no heat, no burrs & virtually no sparks.
  • Powerful 15A hi-torque, optimized gearbox, and blade system to increase motor and blade life.
  • Perform crosscuts, miter cuts, bevel cuts and compound cuts with precision.
  • Cut 45° - 45° bevel tilt and 50˚ - 50˚ miter angles.
  • Quick click miter stops at 0˚, 15, 22.5, 30, and 45˚ both left & right.
  • An impressive 11-13/16 x 3-1/2 inch max. crosscut capacity enables you to cut 4 x 4-inch posts.
  • Ambidextrous, ergonomic, horizontal trigger with comfortable grip combats repetitive strain.
  • Compatible with Evolution's Mitre Saw Stand, perfect for accurate repeat cutting.
  • Evolution's 3-year guarantee.
+PLUS Features
  • Includes a premium, TCT, 10-inch blade included for long-life, multi-material cutting.
  • Quick-Release top clamp included for additional safety and faster adjustments.
  • Laser-guided cutting line on your workpiece for assisted straight-line cutting.
  • Integrated carry handles - easy to carry and transport around the workplace.
  • 13ft rubber power cable gives you the power and reach you need to get the job done.
Specifications
Machine Specs
Motor (120V 60Hz): 15 A
Speed No Load: 2600 rpm
Max. Bevel (Left & Right): 45° - 45°
Max. Miter: 50° - 50°
Cable Length: 13 ft
Blade Specs
Blade Dia.: 10 in.
No. of Teeth: 28
Bore: 1 in.
Kerf: 0-5/64 in.
Dimensions & Weights
Product Dimensions: 14-3/16 x 27-3/4 x 28-47/64 in.
Packaging Dimensions: 22-1⁄4 x 14-3⁄8 x 20-15⁄32 in.
Product Weight: 40.3 lbs
Packaged Weight: 45 lbs
Noise Data
Sound Pressure Level LPA: 95,8 dB(A) K=3 dB(A)
Sound Power Level LWA: 108,8 dB(A) K=3 dB(A)
Items Included
Machine Table Extensions x2 6mm & 4mm Dual-Ended Hex Key
Rotary Table And Neck Cutting Head
Carriage Slides Mitre Locking Knob
Mains Cable Guide/Clamp
Self Tapping Cap Screw x1 M6 x 16mm Socket Headed
Screws x4 M5 x 12mm Socket Headed Screws x2
Laser Lens Cap Cable Clip
Slide Locking Knob Dust Port Adaptor
Dust Collection Bag Quick Release Hold Down Clamp
10 In. (255mm) 28 Tooth Blade Instruction Manual
3 Years Warranty
Please keep your proof of purchase / delivery.
  • All work will be carried out by Evolution.
  • Any parts which are replaced will become the property of Evolution.
  • The repair or replacement of your machine under warranty will not extend the period of warranty.
  • Overseas users should contact the official importer for that country.
Evolution does not warrant the repair or replacement of a product when the following has occurred;
  • Normal wear and tear (eg. Fuse, Fluids/Lubricants, Blades, etc.)
  • Lack of servicing.
  • Use of parts not assembled or installed in accordance with the instructions of Evolution.
  • Use of parts and accessories which are not Evolution Genuine Components.
  • Faulty installation (except installation by Evolution).
  • Repairs or alterations carried out by parties other than Evolution.
Downloads
+PLUS Features
Machine Specs
Motor (120V 60Hz): 15 A
Speed No Load: 2600 rpm
Max. Miter: 50° - 50°
Cable Length: 13 ft
Blade Specs
Blade Dia.: 10 in.
No. of Teeth: 28
Bore: 1 in.
Kerf: 0-5/64 in.
Dimensions & Weights
Product Weight: 40.3 lbs
Packaged Weight: 45 lbs
Noise Data
Items Included
Mains Cable Guide/Clamp
Laser Lens Cap Cable Clip